Cestovanie so psom vlakom môže byť oveľa menej stresujúce ako cestovať so psom v lietadle. Napríklad určitým psím plemenám s krátkym nosom nie je dovolené cestovať niektorými leteckými spoločnosťami kvôli respiračným problémom, ktoré im môžu sťažiť správne dýchanie v strese a prostredí lietania. Cestovanie so vlakom môže byť tiež oveľa lacnejšou alternatívou ako lietanie či dokonca jazda autom. Navyše sa nebudete musieť obávať, že budete musieť predkladať doklady o očkovaní, zdravotný preukaz a podobne. V skutočnosti väčšina vlakov vyžaduje len to, aby váš maznáčik mohol cestovať v nosiči pre domáce zvieratá, ktorý sa vám zmestí na kolená alebo pod sedadlo.

Cestovanie vlakom po Spojených štátoch

Amtrak je železničná prepravná spoločnosť, ktorá poskytuje medzimestskú dopravu na stredné a dlhé vzdialenosti v Spojených štátoch a deviatich kanadských mestách. Amtrak prepraví bez problémov psov do hmotnosti a mačky do 9kg na výlety do siedmich hodín na väčšine trás. Domáce zvieratá sú povolené v triede Coach Class a Acela Business Class (domáce zvieratá nie sú povolené v spacích vozňoch, v triede Business mimo Acela, vo vozidlách so stravovacím zariadením alebo v iných ubytovacích jednotkách). Cestovanie so zvieratami vlakom v Kanade nie je dostupné na Adirondack, Maple Leaf a Amtrak Cascades. Nie všetky vlaky Amtrak povoľujú domáce zvieratá a niektoré vlaky neprijímajú domáce zvieratá na všetkých linkách. Napríklad, ak cestujete medzi New Yorkom a Washingtonom, vlaky Northeast Regional akceptujú domáce zvieratá na všetkých linkách. Acela Express však akceptuje domáce zvieratá iba počas víkendov a sviatkov, zatiaľ čo niektoré iné vlaky nepovoľujú domáce zvieratá kedykoľvek.

Cestovanie vlakom v Kanade

VIA Rail Canada prevádzkuje 475 vlakov týždenne v ôsmich kanadských provinciách (výnimkou sú Newfoundland a Labrador a Ostrov princa Edwarda). VIA Rail Canada umožňuje domácim miláčikom – iba malým psom a mačkám – cestovať v autách so svojimi majiteľmi, pokiaľ sú zvieratá dostatočne malé, aby sa pohodlne zmestili do nosiča, ktorý spĺňa štandardy nosičov VIA Rail. Celková hmotnosť nosiča a zvieraťa nesmie presiahnuť 10 kilogramov. Táto politika cestovania so zvieratami vlakom sa vzťahuje iba na vlaky Corridor (Québec City – Windsor). Domáce zvieratá majú zakázané cestovať s cestujúcimi vo vlaku The Maple Leaf (Toronto – New York) Amtrak. Domáce zvieratá môžu cestovať ako odbavená vec v batožinovom aute, pokiaľ je zviera v tom istom vlaku ako ich majiteľ a je vyzdvihnuté ihneď po príchode. V batožinových autách sú povolené len psy, mačky a malé hlodavce (škrečky, morčatá, králiky atď.). Vtáky nemožno kontrolovať. Od 1. júna do 30. septembra nemôžu batožinové autá prepravovať zvieratá z dôvodu nedostatočného vetrania. Domáce zvieratá sa zvyčajne môžu prepravovať celoročne po oceáne (Montréal – Halifax), keďže všetky autá sú klimatizované. Niektoré provincie a regióny pitbullov odmietajú, preto VIA Rail neakceptuje toto plemeno psov v celom systéme.

Cestovanie vlakom v Európe

Vo všeobecnosti môžu domáce zvieratá cestovať s vami vo väčšine európskych vlakov zadarmo. Ale pozor. Treba si túto skutočnosť krajiny od krajiny preveriť. Väčšie domáce zvieratá musia mať náhubok a držať ich na vodítku a zvyčajne cestujú za zníženú sadzbu. Pravidlá cestovania so psom vo vlaku sa však líšia v závislosti od vlakovej spoločnosti, krajiny ku krajine. Niektoré krajiny napríklad nepovoľujú cestovať vo vlakoch veľkým psom, iba malým psom v kontajneri. Pred plánovaním cesty si vždy skontrolujte podrobnosti o konkrétnej železničnej spoločnosti. Vodiace a asistenčné psy sú jediné zvieratá povolené na Eurostar. Psy, mačky a fretky, ktoré cestujú vlakom cez hranice danej krajiny, musia mať minimálne jedno aktuálne očkovanie proti besnote po implantácii mikročipu a nie skôr ako 21 dní pred cestou. Ak vášmu zvieraťu bolo po implantácii čipu podané viac ako jedno očkovanie proti besnote a všetky boli udržiavané aktuálne, nemusíte po preočkovaní čakať 21 dní. Psy, mačky a fretky musia cestovať s pasom EÚ pre domáce zviera, ktorý vydá váš veterinárny lekár.

Zo zivota psov logo
alebo
Na hor