Moje malé 6-týždňové šteniatko spokojne žerie morčacie mäso a pije kozie mlieko. Neskôr prejdeme na kuracie, morčacie, hovädzie, bravčové, jahňacie mäso, zverinu a králičie mäsko. Prechod bude síce sprevádzaný malými problémami v oblasti jeho brucha, ale to prekoná. Keď si domov prinesiete nové šteniatko, ktoré nebolo odchované na surovom základe, môže byť trochu zložitejšie naučiť ho prejsť na čisto surovú stravu z granúl. Nebojte sa toho a ani psíka zbytočne tým nestrašte. Existuje len niekoľko pokynov, ktoré je potrebné dodržiavať, aby ste sa vyhli tráviacim ťažkostiam, aby vaše šteňa plynulo prešlo z granúl na surovú stravu.Ale skôr ako začnem, rád by som sa venoval problému, ktorý má veľa ľudí s kŕmením šteniatok veľkých plemien na krmivo v surovom stave.Každý vrh a šteniatko za posledných pätnásť rokov som odchoval na surovej strave. A nikdy sa mi nestalo, že by jedno z mojich šteniatok v tomto nejako zlyhalo. Je dôležité vyvážiť obsah vápnika a fosforu v jedle (toto nám akosi automaticky zaručujú napríklad granule pre psov), ale so surovou stravou v tomto ohľade to nie je až tak zložité. Je len dôležité sledovať obsah živín v surovej strave. A všetko potrebné v tomto ohľade nájdete na internete.Tu je niekoľko tipov, ako začať šteniatko kŕmiť postupne surovou stravou.

Začnite s jedným zdrojom bielkovín

Pretože granule vyžadujú na trávenie iné pH v črevách, vaše šteňa budú náchylnejšie na baktérie v surovom mäse. Ale i napriek tomu, je vaše šteniatko schopné zvládnuť tieto baktérie. Ale akonáhle pridáte k surovej strave aj umelé potraviny, mäso bude sedieť v jeho tráviacom trakte dvakrát tak dlho. Čo ale nie je dobré. A to znamená, že existuje oveľa väčšia šanca na hromadenie škodlivých baktérií v jeho črevnom trakte. Bez ohľadu na to, či si pripravujete vlastnú surovú stravu, alebo používate pripravenú surovú stravu, je najlepšie začať s jedným zdrojom bielkovín. Začnite najprv s jedným druhom bielkovín. Napríklad, prvé dva týždne. Ak nie sú žiadne známky zažívacích ťažkostí, prejdite na druhý zdroj bielkovín, atď. Svalovina by mala tvoriť asi 35 % až 50 % stravy.

Vyvážte vápnik a fosfor

Je to pomerne jednoduché. Ak sa na morčací krk pozeráte, ako na peknú mäsitú kosť, potom by strava vášho šteňaťa mala obsahovať polovicu až dve tretiny mäsitých kostí (a polovicu až jednu tretinu mäsa a mäsa z orgánov). Neexistuje žiadna magická univerzálna formulka, pretože každé šteniatko je predsa len trochu iné. Napriek tomu, čo hovoria výrobcovia granúl, je celkom ľahké vyvážiť vápnik a fosfor. Navyše, pri kŕmení v surovom stave je väčší rozsah chýb. Vápnik, ktorý prichádza v syntetickom prášku, je pre šteňa takmer nemožné vylúčiť. To znamená, že nadbytok vápnika sa týka skôr syntetických produktov, ako prirodzene sa vyskytujúceho vápnika v kostiach.Moje obľúbené mäsité kosti (50% až 65% stravy).

 • Morčacie chvosty a krky
 • Kuracie chrbty a krky
 • Teľacie rebrá a chvosty
 • Srnčie kosti akéhokoľvek druhu
 • Kuracie nohy a hovädzie priedušnice (dobrý zdroj prirodzene sa vyskytujúceho glukozamínu a chondroitínu)
 • Kosti z hovädzieho krku (skvelá maškrta, ktorá nepoláme zuby)
 • Vyvážené potraviny (kŕmte ich často)
 • Vajcia so škrupinou
 • Celé zvieratá (králik, prepelica atď.)

Kŕmte šteniatko trikrát denne

Vaše šteňa by malo jesť tri malé jedlá denne. Robte to, kým nebude mať aspoň šesť mesiacov – potom môže jesť dvakrát denne a prípadne raz denne. Toto je obzvlášť dôležité pre šteňatá malých plemien, pretože ak sú jedlá rozložené príliš dlho, môžu sa dostať do hypoglykémie.

Kŕmte 2-3% telesnej hmotnosti dospelého psa

Vedieť, koľko kŕmiť, je často miestom, kde sa ľudia "strácajú". A potom vidíme psíkov s obéznym telíčkom. Sledujte, či príliš netučnie, alebo chudne a podľa toho sa mu prispôsobte.

Nepreháňajte to s kŕmením vnútornosťami

Nevynechávajte mäso z vnútorností . Sú dôležité, pretože sú plné živín, ktoré sa nenachádzajú v svalovine. Ale pomaly. Malo by byť max. 25 % obsahom z celkového množstva dennej dávky. Pečeň a iné orgány môžu spôsobiť dosť nepríjemnú riedku stolicu u šteniatok, ktoré ich nikdy predtým nežrali. Počkajte, kým neuvidíte pevnú stolicu, a až potom zaraďte na jedálniček psíka práve mäso z vnútorných orgánov. A pridávajte ich opatrne a postupne.A nezabudnite ich zmiešať – nekŕmte napríklad len čistou pečeňou.

Nezabudnite na doplnky

Aj keď kŕmite BIO mäsom z voľného výbehu, už to nemusí byť presne to čo to niekedy bývalo. Doplnky, ktoré je potrebné zvážiť, zahŕňajú:

 • Fytoplanktón – kompletná výživa, ktorá obsahuje takmer všetky živiny, ktoré váš psík potrebuje
 • Výživové bylinky – lucerna, list púpavy, žihľava a ďalšie
 • Probiotiká – priateľské baktérie, ktoré chránia telo pred baktériami, vírusmi a plesňami
 • Tráviace enzýmy – rozkladajú a absorbujú živiny z potravy
 • Bovinné kolostrum – pomáha budovať silný imunitný systém

Pamätajte na ďalšie dôležité veci pre šteňatá

Uistite sa, že vaše šteniatko má dostatok čerstvej, nechlórovanej vody. Malo by mať aj dostatok čerstvého vzduchu a hlavne pohybu. Cvičenie pre mladé šteniatka by nemali byť nútené prechádzky. Udržujte šteniatko krátkymi prechádzkami - asi päť minút za mesiac, kým nebude mať aspoň šesť mesiacov.

Zo zivota psov logo
alebo
Na hor