Kŕmenie psa "odpadkami" z vášho jedálenského stola je témou v ktorej komunita chovateľov nie je úplne za jedno. Väčšina veterinárov a chovateľov bude tvrdiť, že takéto kŕmenie je nesprávne (ba priam nebezpečné), zatiaľ čo iní tvrdis, že je to v poriadku, ak to robíme s mierou. Najväčší argument proti takémuto kŕmeniu psov je ten, že by to mohlo spôsobiť nie len obezitu, ale privodiť napríklad cukrovku, alebo priviesť vášho psa k ďalším zdravotným problémom. Účelom tohto článku je vysvetliť pohľad za i proti, takémuto kŕmeniu.

Keď už kŕmite svojho psa zbytkami zo stola, robte to skutočne s mierou. Moja skúsenosť. Pes mojej sestry, miloval detské piškóty. A rád chodil "žobrať" po pod stôl a bol tak presvedčivý v tejto aktivite, že sa so mnou vždy najedol aj on. A i sestra bola "presvedčená", že ak mu nedám niečo z môjho taniera, tak ho nemám rád. A výsledok? Na starosť oslepol a na cukrovku mu pomáhal len "ľudský" inzulín. Preto ozaj skutočne zvážte, či to čo vy jete, je v hodné aj pre vášho psa. Kŕmenie psa príliš veľkým množstvom zvyškov zo stola môže viesť len k zdravotným problémom a k problémom s jeho správaním. Napríklad žobranie. Aby ste sa vyhli týmto problémom pri stole, dajte mu  do misky niečo, čo je určené len pre psov. A ak už mu predsa len chcete dať čokoľvek z vášho stola, dajte to mimo stola (nie z pod stola, alebo vedľa neho - dajte mu to do misky, na jeho obvyklé miesto).  Nepísaným pravidlom je, že zvyšky zo stola by mali tvoriť menej ako 10% potravy vášho psa. Ak svojho psa kŕmite iba zvyškami zo vášho stola, potom váš pes nedostane vyváženú stravu a môžu v ňom naštartovať problémy so zdravím. Jasným príkladom takejto "stolovacej činnosti" sú návštevy veterinára "po sviatkoch". Sviatky sú zvyčajne dní hojnosti, kde ľudia prekypujú prejedaním sa a čo "nezjedia" s tým sa podelia so svojím štvornohým miláčikom. A to aj o cukry a vysoký obsah tuku. Tráviaci systém psa je citlivejší, ako náš a dokáže zvládnuť len toľko, kým sa začnú objavovať prvé problémy.

Pri kŕmení psa kúskami z vášho stola skutočne používajte zdravý rozum. Psy sú veľmi podobné ľuďom a jedia až do úplného "víťazstva". Teda až kým neprasknú. Preto ak kŕmite svojho psa pizzou, slaninou alebo inými potravinami s vysokým obsahom tuku a kalórií, váš pes sa vám odvďačí obezitou. Potraviny s vysokým obsahom tuku môžu prispieť k pankreatitíde, zápalu pankreasu s príznakmi, ktoré môžu prejsť až po infekciu krvi a vnútorné krvácanie. Nikdy nedávajte svojmu miláčikovi toxické potraviny, ako je čokoláda, či hrozienka, jedlá s malými kosťami a mastné jedlá. Majte tiež na pamäti, že porcie pre ľudí nie sú rovnaké, ako u psov. Vždy mu dávajte podstatne menšie porcie z jedla z vášho stola.

Ak si nie ste istí, či je určité "vaše" jedlo vhodné aj pre psa, nedávajte mu ho. Vždy by ste sa mali k svojmu psovi správať zodpovedne. Teda ak chcete, aby bol zdravý a dlho žil, buďte v kŕmení "ľudskou potravou zo stola" ozaj opatrný .

Zo zivota psov logo
alebo
Na hor