Skratka GMO v "preklade jednoducho znamená", že ide o geneticky upravované potraviny. Existuje veľa rôznych názorov na to, či sú bezpečné, alebo nie. Niektorí vedci tvrdia, že ich jedenie je úplne v poriadku,iní zas poukazujú na rôzne riziká pri ich konzumácii. A aká je "asi" pravda? Spoločnosti, ktoré vyrábajú GMO, sú tie, ktoré podporujú štúdie, ktoré hovoria, že GMO sú bezpečné. Mnoho iných vedcov neverí, že GMO sú bezpečné. Aj keď vlády USA a Kanady GMO schválili, mnohé iné krajiny ich zakazujú. Mnoho krajín zakázalo pestovanie GMO plodín, vrátane mnohých v Európskej únii, Latinskej Amerike, na Strednom východe a v Afrike. A pokiaľ nepodniknete vedomé kroky, aby ste sa vyhli GMO v krmive vášho psa, je pravdepodobné, že ich konzumuje, aj keď ho kŕmite domácou surovou stravou. Čo sú vlastne GMO? Geneticky modifikované organizmy vznikajú, keď sú gény z DNA jedného druhu extrahované a umelo exportované do génov inej rastliny alebo živočícha. Odborníci v prospech GMO tvrdia, že je to rovnaké ako kríženie, ktoré sa používa po stáročia.

Kríženie verzus genetická modifikácia

Predtým, než sa začneme zaoberať spôsobom kríženia, pripomeňme si čo je krížové opelenie. Krížové oplodnenie je prirodzený proces, ktorý sa deje, keď je peľ prenášaný vetrom, hmyzom, alebo vodou na rastlinu a oplodňuje ju. Rastliny môžu byť rovnakého, alebo aj odlišného druhu. Ide o prírodný prirodzený proces kríženia (napríklad rastlinných odrôd). Pestovatelia plodín vyberajú špecifické „rodičovské“ rastliny pre určité vlastnosti a prenášajú peľ do inej rastliny, aby vytvorili potomstvo s vlastnosťami oboch rodičov. Sú to často rastliny, ktoré sa nemohli prirodzene krížiť – napríklad z rôznych oblastí alebo s rôznymi vlastnosťami odolnosti voči chorobám. Ide teda o prirodzený proces na rozdiel od GMO, kde človek umelo zasahuje priamo do DNA príslušnej rastliny.Pri genetickej modifikácii vedci vezmú jeden gén (alebo malý súbor génov) a prenesú ho do nového genetického pozadia, aby rastlina získala úplne novú vlastnosť.V praxi je táto genetická modifikácia umelým procesom, ktorý môže ovplyvniť nutričné ​​hodnoty potravín, a možno aj vznik vedľajších účinkov (napríklad vyvolanie alergií). GMO komodity sa často menia tak, aby boli odolné voči hmyzu, vírusom alebo herbicídom, takže sa týmto úkonom vplýva aj na životné prostredie.

Kde sú GMO?

Medzi geneticky modifikované plodiny patrí kukurica, sója, repa, repka, ryža, zemiaky, paradajky, hrach a lucerna. Chovatelia psov ich poznajú, ako prísady, ktoré sú často v komerčných krmivách pre domáce zvieratá. Odborníci tvrdia, že 70 % spracovaných potravín obsahuje GMO zložky.Takže, ak nekŕmite certifikovanými biopotravinami, môžete predpokladať, že vo vašom krmive pre psov sú zložky GMO. Aj keď uvedené zložky nie sú GMO, zvieratá spracované na bitúnkoch, ako mäsové zložky potravín pre psy, pravdepodobne boli kŕmené GMO potravinami.

Zdravotné riziká GMO

Konzumácia GMO potravín predstavuje určité zdravotné riziká a pomerne veľa štúdií uvádza poškodenie orgánov. GM potraviny môžu spôsobiť pečeňové, pankreatické, obličkové a reprodukčné účinky a môžu zmeniť hematologické, biochemické a imunologické parametre . Ďalšie štúdie porovnávali účinky kŕmenia potkanov tromi rôznymi druhmi GMO kukurice len počas 90 dní a zistili toxicitu predovšetkým v pečeni a obličkách. Vedľajšie účinky zaznamenali aj v srdci, nadobličkách, slezine a krvinkách.Ďalšie štúdie poukazujú na to, že genetická modifikácia môže zmeniť črevné baktérie a ich správanie v tráviacom trakte. Existuje mnoho ďalších štúdií, ale v súhrne sa ukázalo, že GMO potraviny môžu spôsobovať:

  • Poškodenie pečene
  • Poškodenie obličiek
  • Poškodenie iných vnútorných orgánov, ako je pankreas a reprodukčné orgány
  • Zmeny v črevných baktériách vedúce k problémom s presakovaním čriev a imunitným systémom
  • Endokrinné narušenie
  • Poškodenie imunitného systému
  • Poruchy trávenia
  • Kožné a potravinové alergie
  • Rakovina
  • Kognitívne problémy
  • Problémov so správaním psov (psí autizmus)

Bežné GMO potraviny

Odhaduje sa, že 70 % spracovaných potravín obsahuje GMO rastliny. Aj keď ich na etikete nevidíte, GMO sú takmer určite v mäse, ktoré je vo väčšine krmív pre domáce zvieratá. Je to preto, že veľké percento týchto plodín je v krmivách pre zvieratá, ktoré jedia kravy, ošípané, ovce, kozy, hydina, králiky a dokonca aj ryby. Takže ak nekupujete bio, GMO takmer určite nie sú len v krmive vášho psa, ale aj vo vašom vlastnom mäse, rybách a mliečnych výrobkoch. Kukurica je plodina číslo jedna v USA. 88 % plodín kukurice v USA je geneticky modifikovaných. Sója je ďalšou obrovskou plodinou v USA a 94% je GM. Sóju nájdete na zoznamoch zložiek pod mnohými rôznymi názvami: lecitín, hydrolyzovaný proteín, glutamát sodný (MSG), vitamín E, tokoferoly. Mnohé produkty so zeleninou, rastlinou alebo fazuľou v názve sú všetky na sójovej báze. Canola : asi 90 % americkej repky je geneticky modifikovaných. Canola (repka) je všade: používa sa pri varení, ako aj ako biopalivo. Bavlníkové semienko môže znieť ako niečo, čo nemôže byť v krmive pre domáce zvieratá, ale bavlníkové semená sú zdrojom mnohých rastlinných olejov a sú v krmivách pre zvieratá. 94 % bavlny pestovanej v USA je geneticky modifikovaných. Repa: na etiketách krmiva pre domáce zvieratá často uvidíte repnú dužinu a 95 % repných plodín v USA je geneticky modifikovaných. 57 % cukru predávaného v USA pochádza z repy. A pozor na cuketu, žltú letnú tekvicu a papája - to sú tiež hlavné GMO plodiny!

Ako sa vyhnúť GMO pre vášho psa

Jedným z užitočných nástrojov je projekt STOP GMO. Program overovania produktov. Stačí si tieto krmivá vyhľadať na internete, alebo ak kŕmite svojho psíka surovou stravou, nakupjte len u overených BIO predajcov.

Zo zivota psov logo
alebo
Na hor