Sója je kontroverzná potravina, ale pre mnohých ľudí je to zdravá výživa a obľúbený rastlinný zdroj bielkovín, ktorý zlepšuje zdravie srdca. Iní hovoria, že zvyšuje riziko niektorých druhov rakoviny.Ale čo sója pre vášho psa? Môžu psy jesť sóju? Nachádza sa v mnohých komerčných krmivách pre domáce zvieratá, takže je tu niečo čo čo potrebujete vedieť.

Čo je sója?

Sója pochádza zo sójových bôbov. Samotná je jedlá a sója sa pridáva do mnohých potravinových výrobkoch. Sójové produkty zahŕňajú tofu, sójové mlieko a sójovú omáčku, vegánske náhrady mäsa a syra. Sójové extrakty, ako sójový lecitín a emulgátory sa pridávajú do potravín.

Prečo je sója v krmive pre psov?

Sójová múčka v krmive pre psov je obľúbená u výrobcov krmiva, ako lacný zdroj bielkovín, ktorý im umožňuje ušetriť náklady za mäsové prísady. Ale napriek týmto potenciálnym výhodám (a skutočnosti, že sója v krmive pre psov je pravdepodobne lacnejšia) existuje veľa dôvodov, prečo sa sóji z pohľadu krmív pre psov, vyhýbať.

Riziká štítnej žľazy

Niektoré štúdie ukazujú, že sója môže znižovať funkciu štítnej žľazy a môže viesť k hypotyreóze u psov. Sója môže potláčať funkciu štítnej žľazy tým, že bráni vychytávaniu jódu.

Alergie

Sója je bežnou zložkou alergií na predpis pre psov, ale narastajú obavy, že GMO potraviny, vrátane sóje, môžu vyvolať prudký nárast potravinových alergií u psov. GMO potraviny môžu spôsobovať rastúce potravinové alergie. Už v roku 1999 sa výskumom zistilo, že alergické reakcie na sóju vzrástli o 50 % oproti predchádzajúcemu obdobiu. Ak má váš pes alergie, alebo potravinovú citlivosť, zvážte, či môže byť vinníkom zložka, akým je sójová múčka v krmive pre psov.

Možné riziko rakoviny

Existuje viac verzií, pokiaľ ide o to, či sója zvyšuje, alebo znižuje riziko rakoviny a existuje aj veľa protichodných štúdií. Iné štúdie však nezistili žiadne negatívne účinky, alebo dokonca, že sója môže chrániť pred určitými druhmi rakoviny. Tak sa v tom vyznajte :)

Ďalšie problémy so sójovým krmivom pre psov

Tu sú niektoré potenciálne škodlivé účinky sóje pre psov:

    • Sója je antigénna (to znamená, že môže stimulovať tvorbu protilátok)
    • Sója denaturuje pri vysokoteplotnom spracovaní a spôsobuje tvorbu toxického lyzinoalanínu a vysoko karcinogénnych nitrozamínov
    • Sója u pokusných zvierat spôsobili spomalený rast
    • Sója má vysoký obsah kyseliny fytovej, ktorá znižuje trávenie kľúčových živín

Ako rozpoznať sóju v krmivách pre domáce zvieratá

Sójové produkty dnes nájdete vo väčšine granúl a konzerv. Tento údaj ale nie je vždy uvedený na etikete daného výrobku.Sója môže byť "skrytá" v zoznamoch zložiek pod mnohými rôznymi názvami: lecitín, hydrolyzovaný proteín (zvyčajne pri alergii), glutaman sodný, vitamín E.... Mnohé produkty so zeleninou, rastlinami, alebo fazuľou v názve (tofu, štruktúrovaný rastlinný proteín) sú všetky na sójovom základe - textúrované rastlinné proteíny, textúrovaná sójová múka, zeleninový vývar, a dokonca aj klasické označenie, ako „prírodná aróma."

Prečo je sója pre psov zlá?

Existuje mnoho dôvodov, prečo je sója pre vášho psa nevhodná. Väčšina sóje je geneticky modifikovaná a obsahuje toxický glyfosát, ktorý môže spôsobiť rakovinu a problémy s črevami. Sója môže tiež viesť k problémom, ako je hypotyreóza, alergie, alebo k stimulácii záchvatov u psa.

Môže zo sóje ochorieť psy?

Sója môže spôsobiť, že psy budú choré, s najväčšou pravdepodobnosťou s chronickými problémami v dôsledku dlhodobého kŕmenia sójovými prísadami, ako je alergická reakcia, alebo záchvaty.

Môžu psy jesť tofu?

Tofu nie je pre psov toxické, ale nemalo by byť súčasťou stravy. Nie je to kompletný proteín pre psov, takže pravidelné kŕmenie tofu môže viesť k nutričným nedostatkom. Ak jete tofu a chcete sa podeliť o chuť so svojím psom, malé množstvo by nemalo byť škodlivé.Ak teda na etikete krmiva pre psov vidíte sójové zložky, radšej ich nekupujte. Najlepšia je surová celozrnná strava, ale ak kŕmite granulami, alebo konzervami, dávajte si pozor na sójovú múčku v krmive pre psov, alebo iné sójové doplnky, ktoré môžu vášmu psovi ublížiť.

Zo zivota psov logo
alebo
Na hor