Psie športy môžu pomôcť udržiavať aktivity psov a ich duševné zdravie. Všetci psi potrebujú určitý stupeň cvičenia , ale väčšina z nich potrebuje aj extra stimuláciu. Veľmi aktívni psi sú ideálnymi kandidátmi na vysokovýkonné športy, ako je agility a flyball. Čo sa týka psích športov a rekreácie, možností je veľa. Samozrejme, uistite sa, že váš pes má pred začatím akéhokoľvek psieho športu dôkladné veterinárne vyšetrenie . Keď to váš veterinár povolí, zvážte nasledujúce obľúbené psie športy, ktoré môžu byť výzvou pre myseľ a telo vášho psa a zároveň posilňujú puto medzi vami a vašim psom.

Agility

Ide o prekážkovú dráhu. Psy sú trénované, aby robili skoky, prebehli cez tunely a prechádzali rôznymi chodníkmi to všetko v špecifickom poradí. Na každom kroku sú psy usmerňované ich psovodmi. Tento šport si vyžaduje efektívnu komunikáciu medzi psom a psovodom. Agility je vynikajúca forma cvičenia a mentálnej stimulácie, vďaka čomu je ideálna pre psov s vysokou energiou. Tímová práca medzi psom a človekom je základným kameňom tohto športu.

Psí voľný štýl

Canine Freestyle je choreografické hudobné vystúpenie psa (psov). Táto aktivita je v podstate tanec so psom. Ako naznačuje jeho názov, v psom freestyle ide takmer všetko. V zásade je povolený akýkoľvek pohyb, pokiaľ neohrozuje psa, alebo psovoda.Pes vykonáva zvyčajne otočky, prepletá sa cez nohy psovoda, kráča dozadu, skáče a pohybuje sa v synchronizácii s psovodom.Canine Freestyle vyžaduje hlboké puto medzi psovodom a psom, ako aj zvládnutie základných znakov.Štipka kreativity, veľa trpezlivosti a pozitívneho prístupu sú v psom freestyle potrebné.

Konformácia

Konformácia je súťažná aktivita psov, počas ktorej sa čistokrvní psi prezentujú na výstavách psov a posudzujú sa v súlade s príslušnými štandardmi plemena. Konformačné skúšky alebo výstavy psov sú navrhnuté tak, aby ukázali čistokrvných psov s ideálnymi vlastnosťami ich príslušných plemien, ako ich určila asociácia čistokrvných psov, ako je American Kennel Club alebo United Kennel Club. V konečnom dôsledku je cieľom konformácie zachovať najvyššie štandardy plemena psov, aby budúce línie zostali najvyššej kvality a zdedené zdravotné problémy boli minimalizované. Počas potvrdzovacích skúšok výstavné psy posudzujú informovaní a skúsení čistokrvní odborníci, ktorí posudzujú fyzické vlastnosti psov, chôdzu a temperament.

Diskové psy

Počas súťaží so psom s diskom sú tímy psov hodnotené v disciplínach v hode diskom, ako je chytanie na vzdialenosť (presnosť) a voľné zostavy. „Frisbee“ je ochranná známka pre lietajúci disk, preto sa často používa slovo „disk“. Aby sa stal úspešným diskovým tímom, psovod musí byť schopný správne hádzať disk, ovládať odhad vzdialenosti a smeru. Pes môže byť potom vycvičený na chytanie disku. Počas súťaže na diaľku je ihrisko rozdelené na zóny. Bodovanie je založené na zóne, v ktorej je disk zachytený. Freestyle podujatia sa hodnotia a bodujú na základe vopred určeného bodového systému. Pravidlá a bodovanie sa líšia v závislosti od každej skupiny diskových psov, klubu alebo asociácie.

Dock Jumping

Dock jumping, nazývaný aj skok do doku, je súťaž, pri ktorej psy skáču z doku do vodnej plochy v snahe dosiahnuť v skoku čo najväčšiu vzdialenosť alebo výšku. Najlepšie psi pre tento šport sú psy, ktoré milujú vodu, napríklad labradorské retrievery. Pri skákaní do diaľky alebo „Ultimate Air“ psovod hodí hračku v snahe prinútiť psa skočiť čo najďalej. Vzdialenosť sa meria v mieste, kde sa základňa chvosta stretáva s vodou. Novší "Ultimate Vertical" je skok do výšky. Nárazník (latka) je umiestnený vo vopred stanovenej výške. Keď ho súťažiaci psi dosiahnu, výška sa zaznamená a nárazník sa posunie nahor. Víťazom je jediný pes, ktorý dosiahne nárazník v jeho najvyššej polohe.

Flyball

Flyball je typ štafetového behu. Jeden pes z každého tímu beží dole dráhou, skákajúc cez prekážky, smerom k „flyballovému boxu“. Pes stúpi na panel a spustí flyball box, aby vypustil tenisovú loptičku. Pes potom vráti loptu cez prekážky svojmu psovodovi. Keď pes dokončí dráhu, ďalší pes je vypustený zo štartovacej čiary. Vyhráva tím, ktorý ako prvý dokončí kurz všetkými psami. Hrá sa v niekoľkých kolách. Flyball je skvelý spôsob, ako si môže váš pes užiť čas s inými psami, a navyše je to pre vás príjemný spôsob, ako sa zoznámiť s ostatnými majiteľmi psov. Túto hru môže hrať prakticky každý zdravý pes, ktorý miluje loptičky.

Súťaž v pastierstve

Súťaž zahŕňa psa, skupinu zvierat (často ovce), psovodov a rozhodcov. Psovodi dávajú príkazy a psy, vykonávajú očakávané úkony (napríklad zhromaždenie pasúceho sa stáda do ohrady).

Lure Coursing

Lure coursing je rýchly ežecký šport, ktorý bol vyvinutý ako alternatíva k zajačiemu coursingu. Namiesto naháňania živého zvieraťa psy naháňajú umelú návnadu po poli a súťažia o najlepší čas. Niekedy sú súčasťou pretekov aj prekážky.Zatiaľ čo sa tradične obmedzujú na chrty, ako sú chrty , vipety a rodézske ridgebacky , skupiny coursingu všetkých plemien sú čoraz bežnejšie.

Rally Obedience

V Rally Obedience musia tímy psov absolvovať aktivity zložené zo znakov popisujúcich konkrétne cviky poslušnosti, ktoré sa majú vykonať. Rozhodcovia navrhujú trať a sledujú, ako tímy rýchlo prechádzajú polygónom. Rely súťaž je zvyčajne otvorená pre všetky plemená.

Stopovanie

Skúška so stopovaním je typ testu, ktorý vyžaduje, aby pes sledoval pachovú stopu. Tieto udalosti napodobňujú pátracie a záchranné misie, pričom hodnotia prirodzenú schopnosť a ochotu psa sledovať stopu zanechanú po ľudských stopách.

Zo zivota psov logo
alebo
Na hor