Umelecké zobrazenie psov sa stalo prepracovanejším, ako sa jednotlivé plemená vyvíjali a rozvíjali sa vzťahy medzi človekom a psom. Poľovnícke scény boli obľúbené v stredoveku a renesancii. Psy boli zobrazované ako symbol vedenia, ochrany, lojality, vernosti, vernosti, bdelosti a lásky.

Keď sa psy stali viac domestikovanými, zobrazovali sa ako spoločenské zvieratá, často maľované sediace na kolenách žien. V celej histórii umenia, najmä v západnom umení, je v maľbe rozsiahla prítomnosť psov ako symbolov majetníckeho statusu, alebo domácich miláčikov. Psy boli prinesené do domov a bolo im dovolené v dome bývať. Boli vážení ako súčasť rodiny a boli vysoko uznávaní vyššími triedami, ktorí ich používali na lov a mohli si dovoliť kŕmiť ich. Poľovnícke psy boli vo všeobecnosti spojené s aristokraciou. Len šľachta smela chovať poľovné psy. Portréty psov sa stali čoraz obľúbenejšími v 18. storočí a založenie The Kennel Club v Spojenom kráľovstve Veľkej Británie a Írska v roku 1873 a American Kennel Club v roku 1884 zaviedli štandardy plemien alebo „slovné obrázky“, čo ešte viac podporilo ich popularitu.

Na stenách hrobiek z doby bronzovej sú ilustrácie psov, ako aj sochy, detské hračky a keramika zobrazujúca psy. Jedna z prehistorických malieb, ktorých vek sa odhaduje na 9 000 rokov, nájdených v skalných prístreškoch Bhimbetka v Indii, zobrazuje psa, ktorého muž drží na reťazi. Starovekí Gréci a Rimania, na rozdiel od semitských kultúr, uprednostňovali psov ako domácich miláčikov, vážili si ich pre ich vernosť a odvahu. Často ich bolo vidieť na gréckych a rímskych reliéfoch a keramike ako symboly vernosti. Psov si Gréci vážili pre ich vieru a lásku. Homérova Odysea rozpráva príbeh o Odyseovi, ktorý vychoval psa Argosa, a ktorý ho ako jediný spoznal, keď sa po cestách vrátil domov v prestrojení, aby zakryl svoj vzhľad. Táto téma bola často zobrazovaná v starogréckych vázach. Starí Rimania chovali tri druhy psov. Najmä chrty, Molossové psy ako neapolský mastif, často zobrazované na reliéfoch a mozaikách so slovami „Cave Canem“ a malé spoločenské psi ako maltézsky pes. Chrty boli často reprezentované, ako sochy. Veľké psy využívala vo vojne rímska armáda, usporiadaná do útočnej formácie, alebo na lov vlkov na koni, čo bol obľúbený šport.

Zo zivota psov logo
alebo
Na hor