Čo sú Hypoalergénne diéty? Tak ako ľudia aj zvieratá trpia rôznymi alergiami. Jednou z nich je aj alergia na potraviny. Prejavy alergie sú rozmanité. Je to napríklad svrbenie, začervenanie uší, vyrážky na koži, vypadávanie srsti, hnačky a zvracanie. A práve pre tieto prípady sa chovateľom odporúča prejsť na kŕmenie tzv. hypoalergénnou diétou. Takéto produkty sa zvyčajne predávajú u veterinárnych lekárov. K zásadám dodržiavania pravidiel používania tohoto druhu krmiva je, že zdravie zvierat môže utrpieť, keď sa zvieratám podáva krmivo pre psov určené vyslovene na liečbu, alebo prevenciu proti chorobám, ktoré však nie sú schválené, ako liečivo pre zvieratá.

Nové proteínové diéty pre psov

Prvé hypoalergénne diéty, ktoré boli vyvinuté, boli so zdrojom bielkovín. Najobľúbenejšie bola jahňacina a ryža.Na trh prichádzajú nové produkty, ktoré obsahujú iba jediný zdroj bielkovín, ako je kačica, sumec alebo losos. Jednotlivé zdroje bielkovín však nie sú vždy také jedinečné, ako sa tvrdí. Počas výroby krmiva sa náhodne pridajú aj iné zdroje bielkovín, ako je kuracia múčka, alebo múčka z peria, aby sa zvýšila bielkovina a znížili výrobné náklady. Jednoproteínové receptúry nie sú exkluzívne pre predaj u veterinárov a sú teda dostupné aj prostredníctvom maloobchodných predajní. Pred použitím týchto jednoduchých bielkovinových potravín by majitelia psov mali preskúmať zoznamy (obsah) zložiek na produkte - veterinárnych alebo voľnopredajných produktov, aby zistili, či je skutočne prítomný iba jeden zdroj bielkovín. Opýtajte sa predajcu - výrobcu, ako produkt vyrábajú, aby zabezpečili, že produkt obsahuje iba jeden zdroj bielkovín.

Hydrolyzované proteínové prípravky pre psov

Produkty s hydrolyzovanými proteínmi boli zostavené na základe výskumu u detí s potravinovými alergiami. V skutočnosti nie sú v priemysle krmív pre domáce zvieratá novinkou, pretože sa už roky používajú ako zvýrazňovač chuti. Teória týchto diét spočíva v tom, že veľkosť molekuly proteínu je znížená na dostatočne malú veľkosť, aby nespôsobila neprimeranú reakciu.

Čo je hydrolyzovaný proteín?

Existujú dva typy hydrolyzovaných proteínových diét. Jedna využíva zdroje živočíšnych bielkovín (kuracia pečeň), druhá je rastlinná (sója). V súčasnosti používané sacharidy sú zemiaky, ryža, kukuričný škrob a škrob. Proteíny sa hydrolyzujú varením so zriedenou kyselinou chlorovodíkovou, ochladia sa, potom sa neutralizujú buď uhličitanom sodným, alebo hydroxidom sodným na pH 5 až 6, potom sa prefiltrujú. Zdroj suroviny, koncentrácia kyseliny, teplota a čas reakcie a ďalšie faktory môžu ovplyvniť chuť. Počas reakcie vzniká glutaman sodný, čo predstavuje potenciálny problém. Diéty obsahujúci hydrolyzát sa pravdepodobne najlepšie používajú u psov, u ktorých neexistuje podozrenie, že sú precitlivení na jednotlivé zložky hydrolyzátu.

A čo dodať na záver?

Výživa môže zohrávať hlavnú úlohu pri zvládaní imunitne sprostredkovaných potravinových alergií, ale musia byť rozpoznané a kontrolované aj iné faktory. Ak pripravíte svojmu psíkovi stravu z domácich surovín, viete že máte pod kontrolou, čím svojho psa kŕmite. Farmársky trh, vaša vlastná záhrada, alebo miestna komunita vám môže dodať vhodné ingrediencie, ktoré možno hľadáte, za rozumnú cenu. Nájdite si pre svoje mäso malého miestneho mäsiara, alebo kontrolovaný bitúnok. Kŕmte vašich psíkov všetkými časťami, ako sú odrezky (vyradené mäso a tuk orezaný z jatočných tiel zvierat na mäso) srdce, pečeň, obličky, priedušnica a pľúca. Zdravie vášho psa sa vám odmení.

Zo zivota psov logo
alebo
Na hor