Nechtík lekársky, je v skutočnosti členom čeľade slnečnicovitých. Nechtík rastie na väčšine území nášho sveta a jeho žlté a oranžové kvety sú bežným javom v našej prírode.Hoci jeho listy a stonky obsahujú kyselinu salicylovú, analgetikum nachádzajúce sa v aspiríne, najčastejšie sa používajú ako liečivo, jej kvety.Nechtík má dlhú históriu používania ako prípravok na hojenie rán. Pri aplikácii v čaji alebo masti je nechtík prvou voľbou pri mnohých typoch poranení vrátane rezných rán, odrenín, popálenín a zápalov.Nechtíková masť je skvelou voľbou na vyrážky, bodnutie hmyzom, ekzémy a dokonca aj spáleniny od slnka, najmä v kombinácii s kostihojom, alebo ľubovníkom bodkovaným.Nechtík účinne urýchľuje hojenie rán a zmierňuje bolesť a zápal a jeho antimikrobiálne vlastnosti tiež bránia infekcii. Nechtík tiež podporuje hojenie a rekonštrukciu tkaniva.Dávajte pozor, aby ste neaplikovali nechtíkovú masť na otvorené rany. Ak rana potrebuje drenáž, nechtík môže spôsobiť príliš nežiadúce účinky a nemal by sa aplikovať, kým sa rana úplne neuzavrie. Nechtíková tinktúra sa môže užívať vnútorne na liečbu zápalov tráviaceho, alebo močového ústrojenstva. Nielenže zníži zápal, ale pomôže pri lymfatickej drenáži. Skúste zmiešať nechtík s ibištom, alebo plantainom, ďalšími dvoma bylinkami, ktoré sú účinné na upokojenie podráždených slizníc v tráviacom trakte. Nechtík sa tiež ukázal ako účinný pri liečbe chronickej kolitídy.

Nechtík má tiež protiplesňové vlastnosti. Pri vnútornom užívaní sa môže použiť pri liečbe premnožených kvasiniek v tráviacom trakte psíka. Nechtík sa môže aplikovať aj lokálne pri širokom spektre plesňových infekcií. Na zvýšenie účinnosti proti plesňovým infekciám skúste pridať včelí balzam, oregonské hrozno alebo koreň sladkého drievka.Nechtík, ak sa užíva vnútorne, môže tiež stimulovať imunitný systém, pomáha pri funkcii pečene a upokojuje nervový systém.

Ako používať nechtík

Ak chcete používať nechtík, môžete si z neho pripraviť napríklad čaj. Necháme vylúhovať a keď vychladne, nechtík scedíme a dáme ho do rozprašovača a nastriekame ho do srsti psa, aby sme zmiernili napríklad svrbenie, alebo ním namočte handričku a priložte ho priamo na ranu a nechajte zaschnúť.Môžete si tiež kúpiť nechtíkovú tinktúru a pridať niekoľko kvapiek do vody v rozprašovači.Ak chcete použiť nechtík vnútorne, môžete pridať jednu až niekoľko kvapiek tekutej tinktúry, alebo pridať trochu nechtíka do jedla vášho psa.Nechtík je jednou z najbezpečnejších bylín na použitie. Nemal by sa však podávať vnútorne gravidným fenkám.

Zo zivota psov logo
alebo
Na hor