Preteky chrtov sú organizovaný súťažný šport, v ktorom chrty pretekajú na oválnej dráhe. Existujú dve formy dostihov chrtov, dostihy na dráhe (zvyčajne na oválnej dráhe) a coursing , ktorý je teraz vo väčšine krajín zakázaný. Preteky na dráhe používajú umelú návnadu (zvyčajne vo forme veterných rukávov) , ktorá sa pohybuje pred chrtom po koľajnici, kým chrty neprejdú cieľovou čiarou . Rovnako ako pri dostihoch, aj dostihy chrtov často umožňujú verejnosti staviť na výsledok .V mnohých krajinách sú dostihy chrtov čisto amatérske a len pre zábavu. V iných krajinách, najmä v Austrálii, Írsku, Spojenom kráľovstve a Spojených štátoch amerických, sú dostihy chrtov súčasťou odvetvia hazardných hier a podobne ako dostihy .

Skupiny pre ochranu zvierat kritizovali životné podmienky chrtov v komerčnom dostihovom priemysle už mnoho rokov, čo prispelo v posledných rokochk reformám tohto odvetvia. Hnutie za adopciu chrtov na čele s majiteľmi chovateľských staníc vzniklo s cieľom pomôcť vyslúžilým dostihovým psom pri hľadaní domovov ako domácich miláčikov, pričom odhadovaná miera adopcie v Spojených štátoch presahuje 95 %.

Moderné dostihy chrtov majú svoj pôvod v coursingu . Prvý zaznamenaný pokus o pretekanie chrtov na priamej dráhe sa uskutočnil pri nádrži Welsh Harp , Hendon, Anglicko , v roku 1876, ale tento experiment sa nerozvinul. Toto odvetvie sa objavilo vo svojej rozpoznateľnej modernej forme s kruhovými alebo oválnymi dráhami s vynálezom mechanického alebo umelého zajaca v roku 1912 Američanom Owenom Patrickom Smithom. OP Smith mal ciel zastaviť zabíjanie králikov a vidieť „preteky chrtov, tak ako vidíme konské dostihy“. V roku 1919 Smith otvoril v Emeryville v Kalifornii prvú profesionálnu dostihovú dráhu so stojanmi .Aréna Emeryville bola zbúraná vo februári 1920, aby uvoľnila miesto pre výstavbu modernej pretekárskej dráhy s použitím mechanickej návnady, ktorá bola v tlači opísaná ako „automatický králik“. Prvé preteky v novom parku sa konali v sobotu 29. mája 1920.

Súčasné komerčné dostihy chrtov sa vyznačujú niekoľkými kritériami (líšia sa v závislosti od krajiny) a môžu zahŕňať legalizované hazardné hry, existenciu regulačnej štruktúry, fyzickú prítomnosť dostihových dráh, či sa hostiteľský štát alebo divízia podieľa na akýchkoľvek výnosoch z hazardných hier, poplatky účtované hostiteľskými lokalitami, využívanie profesionálnych dostihových chovateľských staníc, počet psov zúčastňujúcich sa na pretekoch, existencia oficiálneho dostihového poriadku a členstvo v dostihovej federácii chrtov alebo v odbornom združení. Okrem siedmich krajín, kde existujú komerčné dostihy chrtov, sa dostihy psov konajú najmenej v 21 krajinách, ale ešte nedosiahli komerčnú fázu.

Zo zivota psov logo
alebo
Na hor