Čo je hyper-keratóza?

Keratín je proteín vo vonkajšom obale pokožky, vlasov a nechtov. Je to tvrdý vláknitý proteín, ktorý váš pes prirodzene vytvára pre svoju ochranu. Ale pre-množenie keratínu sa nazýva hyper-keratóza. Hyper-keratóza je zvyčajne viditeľná ako popraskané chrasty na nose, alebo labkách. Hyper-keratóza môže byť pre psov bolestivá, ak sa objaví najmä na jeho labkách čo spôsobí krívanie psíka. A keďže sa váš pes potí cez labky, mohlo by to ovplyvniť schopnosť vášho psa regulovať teplotu.Čo si však ale nemusíte všimnúť, je vplyv na nos psa. Keď sa nad nosom vytvorí tzv. škrupina, môže to ovplyvniť čuch psa. Kožné praskliny sú tiež ideálnou oblasťou pre hromadenie baktérií, čo môže viesť k infekciám kože.

Čo spôsobuje hyper-keratózu u psov?

Existuje množstvo príčin hyperkeratózy u psov.

Vek

Hyper-keratóza je bežnejšia u psov stredného alebo staršieho veku. Koža prirodzene hrubne, keď psy starnú, čo môže viesť k hyper-keratóze.

Genetika

Niektoré plemená sú náchylnejšie na hyper-keratózu, vrátane kokeršpanielov, bordeauxských psov, írskych teriérov, labradorov, brachycefalických plemien, boxerov, anglických buldogov, francúzskych teriérov, bedlingtonských teriérov a zlatých retrieverov.

Nedostatok zinku

Nedostatok zinku môže viesť k nadmernému množstvu keratínu, ako aj k stavom, ako je zinková dermatóza.

Infekčné choroby

Vírusová infekcia môžu spôsobiť hyper-keratózu.

Parazity

Uhryznutie hmyzom môže spôsobiť prenos parazita, ktorý môže viesť k nadprodukcii keratínu.

Autoimunitné ochorenia

Autoimunitné ochorenia ako pemphigus foliaceus môžu spôsobiť, že imunitný systém vášho psa napadne spojenia spájajúce kožné bunky. To spôsobuje nadprodukciu keratínu, čo spôsobuje popraskanú a suchú pokožku.

Je hyper-keratóza bolestivá pre psov?

Vo väčšine prípadov hyper-keratóza nie je život ohrozujúca a väčšina prípadov je neškodná. Ale stále to môže byť pre vášho psíka bolestivé. Ak sa psy s hyperkeratózou neliečia, môže byť pre ne bolestivé chodiť, alebo dlho stáť. Nie je známy žiadny liek na hyper-keratózu, ale bolesť sa stále dá prirodzene zvládnuť.

Aké sú príznaky hyper-keratózy?

Tu sú najznámejšie príznaky tejto choroby:

  • Výrastky na vankúšikoch nôh.
  • Nevyvážená chôdza spôsobená zhrubnutím jeho vankúšikov.
  • Hrubé, zjazvené tkanivo na labkách alebo nose.
  • Lízanie labiek
  • Príliš suchý nos , prípadne s pľuzgiermi.
  • Popraskané vankúšiky labiek, alebo infikované nechty.
  • Znížená fyzická aktivita psíka, alebo krívanie.
  • Bolesť pri dotyku labiek, nosa alebo uší.
  • Strata farby v nose, labkách alebo ušiach.

Ak máte podozrenie na hyper-keratózu u vášho psa, môžete požiadať svojho veterinára, aby vykonal krvný test na potvrdenie infekcie, nedostatku zinku alebo iných možných príčin.

Zo zivota psov logo
alebo
Na hor