Mnoho ľudí predpokladá, že je mimoriadne ťažké cestovať po svete so psom. Zistil som však, že s dobrým naplánovaním môžete svojich chlpatých priateľov vziať so sebou na väčšinu cestovateľských dobrodružstiev a nie je to až tak ťažké, ako by sa to zdalo.Podľa svetového prieskumu z rokov 2017 – 2018 vlastní v USA 68 % amerických domácností domáceho maznáčika. To je 89 miliónov psov, čo je od roku 1988 nárast o 56 %. A z tohto počtu asi 37 % majiteľov domácich zvierat skutočne cestuje so svojimi domácimi miláčikmi každý rok, pričom pred desiatimi rokmi to bolo iba 19 %. Medzinárodná asociácia pre prepravu domácich zvierat a zvierat uviedla, že na celom svete sa každý rok v lietadlách prepravia viac ako štyri milióny živých zvierat.

1. Dobre si rozplánujte cestu so psom

Veľa reštaurácií a hotelov síce ponúka možnosť vstupu so psom, no nie vždy to musí byť aj pravda. V každom prípade overte si pred cestou, či destinácia, kam idete , takéto služby poskytuje. Rýchly e-mail alebo telefonát vám môžu ušetriť veľa času, zmätku a frustrácie.

2. Urobte si kópie dokumentov týkajúcich sa vášho psa

Ak sa chystáte prekročiť hranice, budete potrebovať zdravotné záznamy svojho psa. Tie sú potrebné na preukázanie, že váš pes je zdravý a zaočkovaný.

3. Používajte aplikácie vhodné pre psov

Existuje množstvo aplikácií, ktoré vám môžu pomôcť, keď ste so svojím psom na cestách. Napríklad:

 • All Trails – Táto aplikácia má najväčšiu zbierku máp trás (viac ako 50 000). Ponúka fotografie a recenzie užívateľov a vhodných turistických trás pre psov, aby ste vedeli, ktoré túry so psom podniknúť.
 • Bring Fido – The Yelp of the dog world. Bring Fido vám pomôže nájsť neďaleké hotely, atrakcie a reštaurácie, ktoré povoľujú ubytovanie psov v zahraničí.
 • Pet First Aid by American Red Cross – Táto aplikácia vám pomôže nájsť najbližšieho veterinára a poskytuje podrobné pokyny pre bežné núdzové situácie.

4. Splánujte si výdaje, súvisiace s vašim psom

Aby ste nezostali prekvapený, kto si za aké služby pre psov účtuje, odporúčam jednak si podrobne splánovať všetky výdaje pre psa a finálnu sumu navýšiť približne o 20%. Nemôžete nájsť dobrý hotel v okolí vašej destinácie? Skúste airbnb.com. Majú funkciu jednoduchého vyhľadávania, ktorá filtruje ubytovanie vhodné aj pre domáce zvieratá.

5. Vezmite si nosič pre psa

Pokiaľ vlastníte psíka menšieho vzrastu, určite v teréne oceníte i nosič domácich zvierat. Na trhu je ich pomerne veľké množstvo a určite sa ho oplatí mať pri sebe.

6. Rešpektujte ľudí, ktorých stretávate

Bez ohľadu na to, kam idete so svojím psom, buďte ohľaduplní k svojmu okoliu. Niektorí ľudia zvieratá milujú, zatiaľ čo iní môžu mať z nich strach. Buďte zdvorilí a poznajte hranice svojho psa. Mne osobne sa stalo na Štrbskom plese, že dave ľudí, malých chlapček chcel pohladkať psa. Nikto nečakal reakciu psa ktorá sa stala. Pes chlapca napadol. Pre mňa logická obranná reakcia psa, ak sa zamyslím nad tým, ako sa malých chlapec k psovi správal, pre dav to ale znamenalo kopu výčitiek na majiteľa. Pamätajte, že ľudské vzťahy so psami sa v rôznych kultúrach neuveriteľne líšia. Napríklad v Guatemale sme videli viac pouličných psov ako domácich miláčikov. Ľudia boli často prekvapení, keď sa dozvedeli, že naši psi cestujú v lietadlách, a ešte viac ich zaskočilo zistenie, že spia v našej posteli. Pokúste sa uvedomiť si tieto kultúrne rozdiely a byť citliví na hranice medzi človekom a psom, na ktoré sú ľudia navyknutí. Navyše, ak váš pes má tendenciu byť nepriateľský k ľuďom (alebo iným psom), dajte to jasne najavo každému, kto sa blíži. Nechcete sa dostať do situácie, ktorej sa dalo predísť jasným varovaním. Koniec koncov, psy sú zvieratá a ako majitelia sme za ne zodpovední.

7. Trikrát si radšej skontrolujte pravidlá pre prevoz domácich zvierat leteckou spoločnosťou

Politiky leteckých spoločností sa neustále menia a rovnako s nimi aj pravidlá pre prevoz zvierat. Pravidlá a ceny za prepravu lietadlom sa líšia v závislosti od niekoľkých faktorov. Napríklad od veľkosti a plemena vášho psa. To musíte mať na pamäti.

8. Krajina sa od krajiny líši, preto pozor na pravidlá

Krajiny sa líšia v pravidlách a nariadeniach, ktoré umožňujú (alebo neumožňujú) vstup vášho psa do ich krajiny. Niektorí žiadajú od vášho veterinára iba vakcínu proti besnote a doklady (pas psa), zatiaľ čo iní vyžadujú karanténu, alebo poplatky. Existuje aj zoznam zakázaných plemien , ktorým niektoré krajiny vôbec nepovolia vstup. Najťažšie prístupné krajiny pre psov bývajú ostrovy ako Austrália, Japonsko, Fidži a Island. Najjednoduchší vstup so psom je do krajín v Európskej únii. Dôkladne a dostatočne dlho si preštudujte pravidlá vašej cieľovej destinácie , aby ste sa uistili, že dokážete splniť všetky požiadavky, ešte pred samotným vycetovaním.

9. Urobte si psích priateľov

Psy sú spoločenské zvieratá. To všetci vieme. Keď ste na prechádzke alebo trávite čas v miestnom okolí, spriateľte sa s ostatnými psami a ich majiteľmi. Docielite tým,že vás možno pustia do svojich obľúbených miest, najlepších reštaurácií pre psov a k veterinárom, ktorým dôverujú.

 • Instagram – V dnešnej dobe majú psy všade svoje vlastné profily. Vyhľadajte značky, napríklad #dogsof, a zadajte svoju polohu. Nájdete možno nejakú miestnu skupinu psov, pošlite im správu so žiadosťou o tipy.
 • Navštívte psí park – psie parky sú skvelým miestom na cvičenie a socializáciu. Mnoho veľkých miest ich má. Ak vo vašej destinácii nie sú žiadne oficiálne parky pre psov, opýtajte sa miestnych majiteľov psov alebo ľudí online.
 • Nájdite online komunitu – Online platformy hosťujú nespočetné množstvo skupín založených na veciach, ako je plemeno, poloha, veľkosť psa a úroveň aktivity. Odporúčam vyhľadať Facebook alebo Meetup.com. Mnoho online komunít organizuje stretnutia a spoločenské stretnutia, ku ktorým sa vy a váš pes môžete pripojiť.
 • Choďte do obchodu s domácimi zvieratami – Miestne obchody s domácimi zvieratami sú skvelým zdrojom informácií. Mnoho uverejňuje letáky pre miestne psie služby alebo informácie o blízkych aktivitách súvisiacich so psom pre vás a vášho psa.

10. Zbaľte si na cestu len to najnutnejšie

Existuje niekoľko vecí, ktoré si určite budete musieť vziať so sebou. Vrecúška na exkrementy, vodítko, prípadne postroj, doklady psa a identifikačné štítky. Tu je kontrolný zoznam vecí, ktoré by ste mohli potrebovať. Zahŕňa veci ako:

 • Krmivo a voda pre psov.
 • Skladacie misky.
 • Hračky.
 • Posteľ.
 • Lieky proti blchám a kliešťom.
 • Zdravotné záznamy a cestovné doklady.

Tiež sa uistite, že váš pes má mikročip a má vždy aktuálne informácie o štandardnom očkovaní.

11. Naučte svojho psa dobrému správaniu

Predtým, ako vyrazíte na cestu, je najlepšie, ak váš pes "niečo vie". Teda vie sa spoločensky správať. Základné príkazy ako „sadni“ a „zostaň“ uľahčia ovládanie psa počas cestovania. Dobre vycvičeného psa môžete nechať v hotelovej izbe, aby si na pár hodín oddýchol, kým sa vy budete venovať iným aktivitám. Navyše je pravdepodobnejšie, že na svoje požiadavky dostanete „áno“, ak ľudia uvidia, že váš pes je dobre vychovaný. Nikto nechce byť okolo štekajúceho alebo hlučného psa, ktorý nebude počúvať! Pracujte na poslušnosti a v správaní sa uistite sa, že váš pes je vždy to, čo sa od neho očakáva.

12. Naučte sa zdraviť

Vidieť psa zvyčajne vyčarí milý úsmev na tvári cudzieho človeka. Buďte zdvorilí k ľuďom, ktorých stretnete so svojím štvornohým priateľom. Vráti sa vám to.

Zo zivota psov logo
alebo
Na hor